ZAJĘCIA PRAWNE W SĄDZIE OKRĘGOWYM

IMG_7999-29-05-18-07-51
Nasza klasa II b (profil politologiczny) wzięła udział w zajęciach w Sądzie Okręgowym. Długo oczekiwane warsztaty odbywały się w ramach zajęć Prawo w praktyce, prowadzone przez p. Rafała Drużdżela.
W ramach zajęć obejrzeliśmy wystawę- budynek sądu w okresie międzywojennym, w czasach okupacji (stał na granicy getta i dzielnicy aryjskiej) raz w czasach PRL.
Następnie w grupach mieliśmy wykonać zadania- odnaleźć Krajowy Rejestr Sądowy, pobrać odpowiedni formularz, znaleźć daną wokandę itp.
Potem miała miejsce symulowana rozprawa sądowa, którą prowadził Sędzia Wydziału Cywilnego pan Rafał Wagner. Wszystkie pozostałe role zostały obsadzone przez nas. Powódka Asia złożyła pozew o zwrot kosztów naprawy samochodu zniszczonego przez gości imprezy, której organizatorką była pozwana Agnieszka. Obie strony były reprezentowane przez panie mecenas, Klaudię i Kingę. Zeznawali świadkowie, wyjątkowo aktywni i dociekliwi byli ławnicy. Sąd orzekł zwrot kosztów naprawy auta oraz obciążył powódkę kosztami procesowymi.
Po rozprawie dyskutowaliśmy i zadawaliśmy pytania panu sędziemu dotyczące spraw cywilnych i karnych, zawodów prawniczych, rozstrzygnięć konkretnych spraw.
Była to niezwykła, żywa lekcja prawa.

Related posts