TEATR

Teatr Stopa na Facebooku

Historia teatru

Stopa” to amatorski teatr młodzieżowy w naszej szkole. W działaniach teatru mogą brać udział wszyscy zainteresowani uczniowie bez względu na profil klasy, do której uczęszczają. Przesłuchania chętnych odbywają się na początku roku szkolnego i służą rozpoznaniu zainteresowań i predyspozycji osób, które chcą brać udział w tego typu przedsięwzięciu.

Wspólna zabawa pod kierunkiem instruktora w teatrze szkolnym służy rozwijaniu zainteresowań uczniów oraz ich indywidualnych zdolności aktorskich, tanecznych, muzycznych, plastycznych, literackich. Praca skupia się na doskonaleniu warsztatu aktorskiego młodzieży w zakresie m. in. operowania głosem, improwizacji dramowych, poruszania się na scenie, świadomości ciała, tańca. Najistotniejszy wydaje się proces tworzenia spektaklu pobudzający możliwości kreacyjne młodych ludzi, którzy zgodnie z ideą teatru chcą „zostawić swój ślad”. Nazwa teatru jest pomysłem uczniów – obecnych maturzystów (2012) z klasy teatralno –filmowej.

Przedstawienia wystawiane są na profesjonalnych scenach warszawskich ośrodków kultury i teatrów, z którymi współpracuje szkoła np. z Teatrem Stara Prochownia.

Teatr – założony przez p. Małgorzatę Ciuchcińską – nauczycielkę języka polskiego, ma wieloletnią tradycję w naszej szkole, liczne spektakle i cykle zajęć warsztatowych prowadzonych przez tancerzy (Grace Studio). Spektakle wystawione przez teatr w ciągu ostatnich kilku lat to m. im „Iliada”, „Wesele”, „Tristan” (na podstawie powieści M. Kuncewiczowej) – spektakl zrealizowany pod kierunkiem p. Magdy Teresy Wójcik, „Rękopis znaleziony w Saragossie” (na motywach romansu J. Potockiego).

teatr2 teatr3 teatr 1teatr4

https://www.facebook.com/pages/Teatr-Stopa/1089986334352029?fref=ts

Belle epoque

Spektaklu Belle ĕpoque w wykonaniu aktorów teatru Stopa został wyróżniony podczas Warszawskiego Festiwalu Teatralnego Młodych w Starej Prochowni w Warszawie.

stopa

20 marca 2015 w Stołecznym Centrum Edukacji Kulturalnej w Warszawie odbyła się premiera spektaklu Belle ĕpoque w wykonaniu aktorów teatru Stopa.  Przedstawienie zostało przyjęte owacją na stojąco.

be1 be2 be3 be4

Udział w finale konkursu -Teatr „Stopa” w TEATRZE POLSKIM w Warszawie

Dnia 11 lutego 2014 fragment spektaklu Damy i huzary został zaprezentowany publiczności Teatru Polskiego podczas Gali Finałowej I edycji Festiwalu Teatrów Młodzieżowych poświęconych twórczości Aleksandra Fredry. Amatorzy grający w spektaklu mieli okazję wystąpić w teatralnym kolażu prezentującym najciekawsze, finałowe przedstawienia konkursowe w reżyserii p. Andrzeja Seweryna. Po wielkich emocjach na deskach znakomitego teatru nastąpiło rozdanie nagród i pamiątkowych dyplomów.

stopa1 stopa2 stopa3 stopa4

 

Marzenia się spełniają …

TEATR „Stopa” w finale wojewódzkiego I FESTIWALU TEATRÓW MŁODZIEŻOWYCH pod patronatem TEATRU POLSKIEGO im. A. Szyfmana  w Warszawie i Samorządu Województwa Mazowieckiego .

Z wielką satysfakcją pragniemy poinformować, że spektakl teatru „Stopa” pod tytułem  Damy i huzary w reżyserii

p. Małgorzaty Ciuchcińskiej dostał się do II etapu prestiżowego konkursu  przeznaczonego dla młodzieżowych grup teatralnych ze szkół ponadgimnazjalnych i domów kultury z terenu Mazowsza. Grupa młodzieży naszej szkoły jest jedynym finalistą reprezentującym warszawskie licea. Z wielką przyjemnością gościliśmy w murach szkolnych jury konkursu, które obejrzało spektakl finałowy „na żywo” 19 grudnia 2013 r. W skład jury konkursowego, które zaszczyciło nas swoją obecnością weszli wybitni aktorzy polskiej sceny – Dyrektor Teatru Polskiego p. ANDRZEJ SEWERYN i p. GRAŻYNA BARSZCZEWSKA oraz Dyrektor Artystyczny p. Jarosław Gajewski, a także przedstawiciele Samorządu Województwa Mazowieckiego .

Po obejrzeniu spektaklu mistrzowie sceny wypowiedzieli się na temat przedstawienia z wielką serdecznością dziękując wszystkim twórcom- przede wszystkim licznej grupie młodzieży (18 osób) za ogromny wkład pracy i zaangażowanie w tworzenie widowiska opartego na twórczości znakomitego polskiego komediopisarza Aleksandra Hrabiego Fredry w 220 rocznicę jego urodzin. Wypowiedzi nawiązujące do wspólnego pielęgnowania piękna dziedzictwa narodowego oraz dbania o język i słowo będące narzędziem pracy aktora – artysty stają się dla nas szczególnie cenne, ponieważ zostały wypowiedziane przez twórców, którzy mają w dziedzinie dbałości o język polski ogromne zasługi. Jury zwróciło także uwagę na wartości wychowawcze pracy zespołowej w teatrze, dało cenne wskazówki amatorom aktorstwa i tańca.

Główną nagrodą festiwalu jest możliwość wystawienia spektaklu na scenie Teatru Polskiego w Warszawie oraz warsztaty teatralne prowadzone przez mistrza Andrzeja Seweryna.

Wszyscy finaliści (pięć zespołów) będą mogli wziąć udział w uroczystej gali finałowej przygotowanej specjalnie dla uhonorowania laureatów.

 

Sen o miłości

Romeo i Julia to chyba jedna z najbardziej znanych par w historii literatury. Wiele razy opowiadano ich dzieje sięgając do dramatu W. Szekspira. Czy można jeszcze wydobyć z ich tej historii coś oryginalnego? Czy klasyczne motywy mogą być jeszcze inspiracją? Otóż można.

Teatr szkolny „Stopa” 18 kwietnia 2013 roku zaprosił nas na przedstawienie zatytułowane Miłość jest snem.

W spektaklu senna rzeczywistość przeplatająca się z wizją współczesnego, realnego świata, co chwilę przypominała o swoim literackim pierwowzorze. Przedstawienie wyreżyserowane przez panią Małgorzatę Ciuchcińską dotyczyło jednak przede wszystkim problemów współczesnej młodzieży – pierwszych miłości, szkoły, nauczycieli i rodziców.

W bliskiej nam codzienności, a jednocześnie w baśniowym miejscu Romeo spotyka Julię. I nie chce poprzestać na jednym spotkaniu. „ Jak cię odnajdę?”- pyta – „Już mnie odnalazłeś” – odpowiada Julia, i od tej pory para nie zdoła niknąć tragicznego losu. Dwa zwaśnione rody, ich sprzeczki, zatargi, ambicje rodziców, konflikty w szkole boleśnie wpływają na życie tej dwójki. Brak wierności oryginałowi tej historii dał świeże spojrzenie na całą sytuację młodych, zagubionych ludzi .

Wielkie brawa należą się młodym aktorom – uczniom klasy Id i Ie, którzy doskonale wywiązali się z powierzonych ról; postacie, które stworzyli, były przekonywujące i prawdziwe. Wystąpienia taneczne i piękna muzyka  dodały lekkości odrealnionej wizji świata – miłość to sen, z którego obudzono bohaterów w sposób gwałtowny, gdzie przyszło im się zmierzyć z konsekwencjami rzeczywistych problemów.

Zakończenie sztuki prowokowało do refleksji, o czym świadczyły rozmowy po spektaklu ciągnące się do późnego wieczora.

Martyna Pomoryn

sen o miłości 2 sen o miłości 3

sen o miłości 1